Rozrząd

Ustawienie rozrządu

 
Wymiana rozrządu w silniku idE nie jest zbyt skomplikowana lecz czasem jest potrzeba użycia klucza udarowego do odkręcenia nakrętki koła pasowego wału korbowego. Do poprawnego ustawienia rozrządu potrzebny jest przyrząd do blokowania wałków rozrządu, bez niego prawidłowe ustawienie jest niemożliwe. Bez zablokowania kół rozrządu po zdjęciu paska przestawią się same na skutek napięcia sprężyn zaworów. Wszystkie koła paska zębatego są bez klinów ustalających, więc potrzebujemy także blokadę wału, która wchodzi w skład zestawu do blokady rozrządu, ale jest ona miękka i podatna z zgięcie, więc lepiej posłużyć się odpowiednią przedłużką do klucza lub wiertłem 8mm. Koła wałków rozrządu należy dokręcić momentem 30Nm i następnie dokręcić o 90°. Koło pasowe wału korbowego dokręcamy z momentem 20Nm, a następnie należy dociągnąć o 115° +/- 10°.
W skład zestawu wchodzi w przypadku Megane IDE: pasek, 3 rolki, napinacz. W przypadku Laguny pasek, rolka i napinacz.

Przed wymianą rozrządu należy zdjąć prawe przednie koło i postawić samochód na kobyłce. Zdjąć osłonę umożliwiającą dostęp do śruby koła pasowego. Następnie podstawić podnośnik pod silnik i podnieć go lekko do góry. Następnie odkręcić kompletną łapę silnika wraz z poduszką. Teraz można zdjąć metalową, a następnie plastikową osłonę rozrządu. Można także podnieść silnik nieco do góry gdyż ułatwi to demontaż rozrządu.

Następnie należy zdjąć pompę wysokiego ciśnienia oraz wyjąć zaślepkę wałka zaworów wydechowych. Kręcąc wałem ustawić go tak tak, żeby poziome nacięcia na wałkach były w linii prostej poniżej osi obrotu. W takiej pozycji przystępujemy do zablokowania wału.

Pod cewką zapłonową na samym dole bloku znajduje się śruba torx która należy wykręcić i w otwór włożyć blokadę wału. Następnie sprawdzić czy wał jest zablokowany próbując poruszyć go w obie strony. Możemy teraz założyć blokadę wałków i odkręcić koło pasowe, zwolnić napinacz wałka oraz zdjąć sam pasek.

Prawidłowe ustawienie koła pasowego wałka zaworów wydechowych. Po założeniu paska i zdjęciu blokad należy dla pewności obrócić wałem kilkukrotnie i sprawdzić czy nie występuje kolizja oraz czy ustawienia wałków oraz koła pasowego są prawidłowe. Następnie naciągnąć pasek kluczem imbusowym i dokręcić śrubę napinacza. 

 

Ustawienie z dokumentacji Renault

Ustawienie z dokumentacji Autodata

Widok kół pasowych po założeniu blokady wału

Widok blokady wałków rozrządu
 
 
 

Ustawienie naciągu paska

 
Do prawidłowego ustawienia naciągu paska służą znaczki na napinaczu. Przed napięciem należy kilkukrotnie obróciłem wałem korbowym żeby pasek się poprawnie ułożył na kołach. Następnie kluczem imbusowym napinamy pasek obserwując znaki na napinaczu, jeżeli pokryją się należy dokręcić napinacz (28Nm). Naciąg należy skontrolować powtórnie kilkukrotnie obracając wałem. Jeżeli znaki dalej się pokrywają to pasek został napięty właściwie.

Oryginalny pasek rozrządu Renault. Zalecana wymiana co 80 tys. km i nie rzadziej niż co 5 lat. W przypadku zastosowania innego paska zalecane jest skrócenie okresu eksploatacji do 60 tys. km.
 

Uszczelniacze zaworów

 
Przy okazji wymiany paska rozrządu najlepiej jest sprawdzić stan uszczelnień zaworów, gdyż często ulegają przedwczesnemu zużyciu. Po zdjęciu kolektora ssącego można zobaczyć przez otwory kanałów dolotowych w jakim stanie są zawory.  Na zdjęciach widok zaworów ssących w silniku gdzie uszczelnienia dopiero zaczynają puszczać oraz z uszkodzonymi uszczelnieniami które doprowadziły do całkowitego zaklejenia zaworów.
Uszczelnienia zaworów można wymienić bez ściągania głowicy silnika, wystarczy wąskimi szczypcami przytrzymać zawór żeby nie opadł po zdjęciu sprężyny. Komplet uszczelniaczy kosztuje ok 120 zł.



Script logo